RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU TAHUN 5
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Cemerlang
Tarikh : 1 April 2012
Masa : 1 jam (10.20 pagi hingga 11.20 pagi)
Bilangan Murid : 37 orang
Tema : Kesusasteraan
Tajuk : Buat Baik Dibalas Baik
Hasil Pembelajaran/Kemahiran :
Fokus Utama : 2.1 Bercerita
dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan
jelas.
Aras 1 : (i) Memilih
diksi yang sesuai untuk menyampaikan sesuatu cerita.
Fokus Sampingan : 2.1 Bercerita
dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan
jelas.
Aras 1 : (ii) Menyampaikan
cerita dengan menggunakan diksi yang telah dipilih.
Objektif
: Pada akhir pelajaran ini, murid dapat
:
(i)
bercerita tentang
gambar dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang
baik dan jelas.
(ii)
menyampaikan cerita
dengan menggunakan diksi yang telah dipilih.
(iii)
memahami makna diksi
yang dipilih.
Sistem Bahasa
Tatabahasa
- Ayat majmuk
Kosa Kata - gerai, membantu, berbual,
membungkuskan, upah, mengisi, masa lapang
Pengisian Kurikulum
Ilmu
- Kesusasteraan, kemasyarakatan
Nilai
Murni - tolong-menolong, jujur, gigih
Kemahiran bernilai tambah
Kemahiran berfikir : Menjana
idea, menghubungkait, menilai, mengenal pasti,
Bahan Bantu Mengajar : video upin ipin, gambar ransangan, kamus
dewan, audio lagu burung kakak tua, sampul aktiviti
Pengalaman sedia ada : Murid sudah belajar
membina ayat majmuk.
| |||
Set Induksi
(5 minit)
|
Video Upin Ipin membantu Kak Ros.
|
|
Teknik
: Soal jawab
KB
: kemahiran mendengar dan bertutur.
BBM
: Video Upin Ipin
Nilai
murni :
tolong,
menolong, gigih
|
Langkah 1
(15 minit)
|
Gambar ransangan : Gambar seorang budak menolong pakcik dan
makciknya di gerai buah.
(Lihat gambar 1)
Contoh soalan:
·
Ini gambar di mana?
·
Siapa yang menjual buah?
Contoh pengalaman sedia ada :
·
Pernah menjual buah.
·
Pernah membeli buah.
|
|
Teknik
: Soal jawab, sumbang saran
KB
: kemahiran mendengar dan bertutur.
BBM
: gambar ransangan.
Nilai
murni : bertanggungjawab, tolong-menolong, amanah
|
Langkah 2
(35 minit)
|
Gambar
ransangan : Gambar seorang
budak menolong pakcik dan makciknya di gerai buah.
(Lihat gambar 1)
Contoh perkataan yang disenaraikan :
·
menjual
·
membeli
·
membungkus
·
berbual
·
menunjuk
Contoh ayat majmuk :
·
Budak lelaki itu sedang membungkus buah ke dalam plastik
·
Terdapat sekumpulan budak lelaki berbual di bawah pokok.
|
|
Teknik
: sumbang saran, soal jawab
KB
: kemahiran mendengar, bertutur dan menulis.
Kemahiran
berfikir : menjana idea, menghubungkait.
BBM
: gambar ransangan, kamus dewan
Nilai
murni : bertanggungjawab, tolong-menolong, amanah
|
Langkah 3
(20 minit)
|
Aktiviti simulasi
Arahan dalam sampul aktiviti:
-Menolong ibu memasak di dapur.
-Menolong guru menyusun buku di pusat sumber.
-Menolong ibu menanam pokok bunga di halaman
rumah.
-Menolong ayah membasuh kereta di halaman rumah.
-Menolong guru mengambil buku di meja guru.
-Menolong ibu mengemas rumah.
(lihat lampiran 1)
|
|
Teknik : simulasi
KB
: kemahiran mendengar dan bertutur.
Kemahiran
berfikir : menghubungkait, mengenal pasti
Nilai
murni : tolong-menolong, hormat-menghormati, bertanggungjawab
BBM
: Sampul aktiviti.
|
Langkah 4
(5 minit)
|
Nyanyian lagu.
“Mari Tolong-menolong”
(lihat lampiran 2)
|
|
Teknik
: tunjuk cara
KB
: kemahiran mendengar dan bertutur.
BBM
: audio lagu burung kakak tua, lirik lagu
Nilai
murni : tolong-menolong
|
Penutup
(5 minit)
|
Nilai murni.
Contoh nilai murni :
·
Tolong-menolong
·
Amanah
·
Gigih
·
Hormat-menghormati
|
|
KB
: kemahiran mendengar dan bertutur.
|
No comments:
Post a Comment